15.3.2022

Přehled pro nováčky

Činnost

Naše činnost se skládá z několika různých akcí. Jsou to:

1. pravidelné schůzky

Schůzky probíhají každý pátek od 16:00 do 17:30. Schůzky rušíme když mají kluci prázdniny ve škole jinak pouze ve výjimečných případech. Schůzky probíhají buď vevnitř v naší klubovně Urbanka (Kunčice 45, Letohrad), nebo v přilehlém okolí, a to především. Během schůzky si většinou zahrajeme pár her, někdy se něco naučíme.

2. jednodenní výpravy

Výpravy probíhají zpravidla v sobotu zhruba 3x do roka. Jsou většinou od 9:00 do cca 15:00 a v drtivé většině případů jdeme do přírody, nebo si kousek pomůžeme vlakem a projdeme si tamní přírodu. Kluci si s sebou většinou nesou vlastní svačinu a pití, k obědu buď mají kluci párek a pečivo nebo vaříme rizoto, gulášovku a podobné pokrmy v kotlíku na ohni. Během cesty hrajeme hry.

3. víkendovky

Víkendovky jsou běžně 3x za rok, většinou je naším cílem chalupa, ale vždy jednou do roka (v červnu) jdeme spát do přírody. Cestujeme buď auty, nebo pěšky (podle vzdálenosti). Na víkendovkách si sami vaříme. Pokud jsme na chalupě tak během dopoledne většinou hrajeme nějaké deskovky a po obědě jdeme ven na hřiště, nebo jdeme na výlet po okolí. Když jsme na víkendovce v přírodě hrajeme hry a hlavně se přesouváme po svých a vaříme.

4. letní tábor

Každý rok prvních 14 dní v červenci jezdíme na stanový letní tábor. Táborem kluky provází celotáborová hra. Tábor stavíme na zelené louce, vždy v pátek s pár vedoucími postavíme kuchyni s jídelnou a v sobotu probíhá stavba s rodiči, kde stavíme stany, umývárnu a veškeré další vybavení. Děti na tábor najíždějí v neděli – dopravu zajišťujeme my. Po týdnu v neděli probíhá tzv. návštěvní neděle vždy od 14:00 do 18:00 (čas je pevný).Tábor končí další sobotu a děti si odváží sami rodiče.

5. další akce

Během roku nás vždy potká několik dalších akcí. Některé zde krátce popíši

• Předávací schůzka s přespáním pro páťáky – jedna z prvních schůzek ve školním roce kde přivítáme nováčky a rozloučíme se s kluky, kteří odcházejí do skauta, pro tyto kluky je akce s přespáním a druhý den je mezi sebe přivítají skauti
  • Robinův oheň – celostředisková akce na přelomu září a října na počest zakladatele našeho střediska br. Robina, akce většinou probíhá od 14:00 do 20:00
  • ZVaS (závod vlčat a světlušek) – probíhá jednou za dva roky
  • Svojsíkův závod – probíhá jednou za dva roky a je určený pro skauty a skauty, my se ho občas účastníme jako pořadatelé některého stanoviště
  • Vánoční besídka – prodloužená schůzka, kde si předáme dárky a koukneme se na nějakou pohádku
  • Tříkrálová sbírka – každoročně se ji účastníme jako koledníci, vždy na začátku ledna
  • Mladějov – bývá jednou za dva roky, jedeme do Mladějova na úzkorozchodnou dráhu, děti se projedou vláčkem a plní různé úkoly ve skupinkách
  • Parkoviště – každoročně hlídáme parkoviště na Kopečkové pouti v Letohradě

Výchova

Při veškeré naší činnosti se snažíme v klucích rozvíjet skautské znalosti a dovednosti, fyzickou zdatnost, logické myšlení, týmovou spolupráci a v neposlední řadě skautské myšlení. Snažíme se kluky nabádat k životu podle vlčáckého hesla, zákona a slibu. My vedoucí se snažíme jít klukům správným příkladem.